Kamari. Chyba najbardziej popularna z plaż Santorini. Zlokalizowana około 8,3 km od miasta Fira, stolicy Santorini.

i około 10 km od Emporio, gdzie – jak napisałem w jednym z wcześniejszych wpisów – zlokalizowany był nasz nocleg na Santorini. Droga do Kamari z Emporio jest bardzo charakterystyczna. Prowadzi przepiękną serpentyną omijającą górę „Mesa Vouno” z której rozciąga się cudowna perspektywa na całą wyspę oraz z której można podziwiać przepiękny zachód słońca.

Sama góra wpada brutalnie do morza rozdzielając plażę Kamari od plaży Perissa. Właśnie z Kamari prowadzi droga do kościoła „Moni Profili Ilia” oraz antycznej osady „Ancient Thira” zlokalizowanych u sczytu „Meas Vouno”, czyli miejsc, które zwiedzający wyspę zdecydowanie powinni zaplanować w swoich wędrówkach.

Kamari to oczywiście nie tylko plaża. Jest to dosyć duża miejscowość z mnóstwem restauracji, kafejek, pubów, hotelików i pensjonatów. Znanym i cenionym miejscem spotkań jest także kino zlokalizowane pod gołym niebem.

Plaża natomiast, to plaża czarna. Drobozmielony, powulkaniczny element skalny, obmywany przez setki lat falami dobijającymi do skały i brzegów spowodował, że drobne kamyki są gładkie i okrągłe, tak więc oprócz wysokiej temperatury do jakiej ten szczególny piasek dochodzi w promieniach słońca, nic nie drażni bosych stóp. Oczywiście, co bardziej wrażliwi, powinni właśnie z powodu gorąca chronić stopy przed podrażnieniami.
Bardzo ciekawy i charakterystyczny dla tej właśnie plaży efekt zaobserwowałem w niedalekiej odległości od samej skały wpadającej do morza. Otóż okoliczność ta powoduje, iż fale dobijają do brzegu i wracają w ten sam sposób od setek, tysięcy lat. To najpewniej jest przyczyną tego, że już metr, dwa od stosunkowo łagodnie opadającego brzegu napotkać można mnóstwo czarnych, wulkanicznych kamieni wielkości pięści i mniejszych, kamieni, które są praktycznie okrągłe. Fale, w nieustannym ruchu w tą i z powrotem, poruszają nimi, a te ocierają się bezustannie o siebie tworzą piękne otoczaki. Na innych plażach Santorini nie zaobserwowałem tak wręcz idealnych kamienistych kól. Jeżeli będziecie mieli taką okazję, to zwróćcie na to proszę swoją uwagę. Warto.

Kamari plaża i promenada

Plaża Kamari nie jest największą plażą Santorini. Są i szersze i dłuższe (Perissa i Perivolos), wyjątkowość jej jednak leży w uniwersalności. Kamari warto odwiedzić i w dzień i w nocy. Około 3,5 kilometrowy pas czarnego piasku sąsiaduje z promenadą wzdłuż której zlokalizowanych jest mnóstwo hotelowych bądź samodzielnych restauracji, pubów, sklepików z odzieżą i biżuterią. Promenada zamknięta jest dla ruchu pojazdów, tak więc turyści mają okazję bezpośrednio przyglądać się pracy licznych artystów i rzemieślników rozlokowanych wzdłuż spacerowej trasy. Wszystko to powoduje, że zwiedzający wyspę chętnie odwiedzają Kamari tak w dzień, jaki późnym wieczorem, czy w nocy.